#210. Konkurs ze „Sroką…” Wydawnictwa PWN.


Tak jak obiecywałam, oto kolejny konkurs :) Tym razem do wygrania są AŻ 3 EGZEMPLARZE KSIĄŻKI “Sroka w krainie entropii” – Markéty Baňkovej, którą recenzowałam niedawno. Recenzja TUTAJ.

Sroka w krainie entropii to bajki i dla dzieci, i dla dorosłych. Zwierzęta, które są ich bohaterami, pomagają nam zgłębiać tajemnice bytu i zrozumieć zasady rządzące światem. Dowiemy się, dlaczego gruby i ciężki hipopotam utrzymuje się na powierzchni wody i czemuż to niektóre samce nie pogardzą samicą z tworzywa sztucznego. W jaki sposób lisy przechodzą kryzys wieku średniego i że nawet najokropniejsza szkarada może czuć się jak ideał piękna. Dlaczego nie ma sensu walczyć z bałaganem i w jaki sposób należy postępować z borsukiem – nałogowym alkoholikiem. Jak można upadek ze schodów wytłumaczyć zakrzywieniem czasoprzestrzeni i że nawet myszy mają określony pogląd na zasadę nieoznaczoności kwantowej.

Ta pełna humoru książka mówi nie tylko o elementarnych prawach fizyki, zrozumiałych nawet dla małych dzieci, lecz także porusza zagadnienia trudniejsze, przeznaczone raczej dla młodzieży i dorosłych. Przypadnie też do gustu rodzicom, którzy w książce czytanej dzieciom szukają również czegoś dla siebie. Zaciekawi także i tych, którzy nie interesują się fizyką – tacy czytelnicy docenią w niej przede wszystkim groteskę, która autorce pomaga przedzierać się od zagadnień nauki w stronę filozofii.

Oto zasady konkursu:

 1. Uczestnicy konkursu MUSZĄ odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest entropia i kto pierwszy wprowadził to pojęcie?”. I nie chodzi tutaj oczywiście o przepisanie definicji z wikipedii, a o KREATYWNOŚĆ!
 2. Wpisujecie się w komentarzu pod tym wpisem.
 3. Każdy użytkownik może zostawić JEDEN KOMENTARZ..
 4. Osoby nie posiadające bloga również MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ w losowaniu. W komentarzu proszę podać swoje imię i adres e-mail.
 5. Konkurs trwa od 26 czerwca do 17 lipca. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi po tym terminie, możliwie jak najszybciej.
 6. Osoby posiadające bloga PROSZĘ aby umieścić baner konkursowy na swoim blogu. Kod banera można pobrać klikając TUTAJ.

_______________________________________________________________________

Dodatkowo, informuję, że 27-ego czerwca nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukaże się niezwykła książka Jarosława Kreta – „Polska według Kreta”.

Po bestsellerowej „Planecie według Kreta” znany prezenter pogody proponuje czytelnikom wojaże bliższe sercu i łaskawsze dla kieszeni. W swojej najnowszej książce, zatytułowanej tak samo jak popularny program telewizyjny, autor prezentuje czytelnikom ciekawe i nieznane zakątki naszego kraju. Udowadnia, że niepotrzebne są długie urlopy i drogie bilety, żeby przeżyć niezapomnianą przygodę, a prawdziwe atrakcje podróżnicze są na wyciągnięcie ręki. Zaprasza na spacer niejedną krętą ścieżką, odwiedza zapomniane zakątki, rozmawia z tubylcami. Pokazuje magiczne i nieznane oblicza Mazur, biebrzańskich bagien, Puszczy Noteckiej czy Gór Świętokrzyskich.
Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Jarosławem Kretem przygotowało dla swoich czytelników specjalny konkurs. Chcielibyśmy poznać te miejsca w Polsce, które naszym czytelnikom wydają się ciekawe i warte odwiedzenia. Wystarczy przysłać zdjęcie, zaznaczyć punkt na interaktywnej mapie i … wygrać wyjątkowe wakacje dla całej rodziny: tygodniowy pobyt w Olandii, ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym na skraju Puszczy Noteckiej. Zapraszamy do zabawy na www.polskawedlugkreta.pl!

Reklamy

19 komentarzy do “#210. Konkurs ze „Sroką…” Wydawnictwa PWN.

 1. Dawiro 26 Czerwiec, 2012 o 14:45 Reply

  Entropia jest to funkcja określająca jakość energii (tyle zapamiętałem z wykładu;)) Kto wprowadził jako pierwszy tu już musiałem zaczerpnąć rady naszej ukochanej cioci Wikipedii, a osobą tą był Rudolf Clausius.

  Baner dodany(dawno nic nie pisałem może bym coś znów zaczął coś bazgrać)

 2. Varia 26 Czerwiec, 2012 o 15:12 Reply

  mój prosty, humanistyczny umysł entropią nazwałby spontaniczność w dążeniu do równowagi. ojcem pojęcia jest Rudolf Clausius, który wyjaśnia je pewnie w zupełnie inny sposób, ale co tam bezduszny fizyk może wiedzieć… niech żyją romantycy! ;)

 3. marichetti 26 Czerwiec, 2012 o 15:13 Reply

  Tak własnymi słowami… ;)
  Wszechświat dąży do stanu równomiernego rozłożenia energii. a Kiedy tak się stanie, nie będzie już możliwa wymiana energii – wszystkie procesy zostaną zatrzymane. Jest to proces nieodwracalny, zwany entropią (nie wiem czy dobrze to zrozumiałam).

  Martyna – marichetti@gmail.com

  Banerek oczywiście już wstawiam ;)
  Pozdrawiam

  • marichetti 26 Czerwiec, 2012 o 15:15 Reply

   Jejciu, tak się zapatrzyłam że zapomniałam dodać że wprowadził to pojęcie Rudolf Clausius ;)
   Przepraszam za kłopot, mam nadzieję że to też się liczy

 4. Ewa Książkówka 26 Czerwiec, 2012 o 17:28 Reply

  W konkursie nie biorę udziału, ale jako, że reklama dźwignią handlu oraz konkursów blogowych ;) to banerek u siebie wstawiłam. :)

 5. Ew 26 Czerwiec, 2012 o 18:18 Reply

  Książka wydaje się być ciekawa, ale niestety nie jest dla mnie. Życzę powodzenia uczestnikom konkursu. :D

 6. giffins 26 Czerwiec, 2012 o 20:50 Reply

  O rany, ile ostatnio konkursów ;D Niestety teraz jestem zawalona po szyję książkami kupionymi, prezentami i lekturami od wydawnictw, a tu jeszcze wakacje i trzeba wypocząć, więc chyba tym razem dam szansę innym :) Powodzenia!

 7. przystanekautobusowy 26 Czerwiec, 2012 o 22:03 Reply

  Szacunek za te konkursy, ja prędko do takiego etapu blogowania nie dojdę. ;)
  Chyba dam szansę innym, jest już po północy i zupełnie nie mam do tego głowy, ale spróbuję swoich sił w kolejnym. Pozdrawiam. :)

 8. Ewa 27 Czerwiec, 2012 o 12:37 Reply

  Z fizycznego punktu widzenia entropia jest miarą niezdolności określonej ilości energii do wykonania zamierzonych prac. To tak jak z nauką do sesji- energii jest za mało a pracy za dużo ;) Za ojca tego pojęcia uznaje się Rudolfa Clausiusa- jednego z twórców zasad termodynamiki, które w liceum spędzały mi sen z powiek.

 9. Ambrose 27 Czerwiec, 2012 o 14:36 Reply

  Entropia jest boginią chaosu. To miara nieuporządkowania układu. Im wartość entropii niższa, tym układ charakteryzuje się większym stopnia uporządkowania. Entropia zawsze stara się osiągnąć maksimum – dlatego właśnie kula toczy się ze stoku, gaz wypełnia całą objętość naczynia, etc. Z tego samego powodu, życie biologiczne istniejące na Ziemi jest takim fenomenem – bo to jedna z niewielu rzeczy, która jest w stanie sprzeciwiać się (niestety nie w nieskończoność) entropii, działać jej na przekór, tj. minimalizować jej wartość. A co do samej wartości entropii, to należy jeszcze wspomnieć, że zależy ona od wielkości układu, czyli jest to tzw. wartość ekstensywna.

  Jako pierwszy pojęcie to wprowadził Rudolf Clausius, niemiecki fizyk urodzony w Koszalinie.

 10. Natula 29 Czerwiec, 2012 o 11:28 Reply

  Na książkę mam wielką ochotę, ale moje kreatywność spadła do zera, remont domu wykańcza mnie fizycznie i psychicznie, tym razem będę musiał podziękować, ale oczywiście życzę powodzenia uczestnikom :)

 11. Kasia 29 Czerwiec, 2012 o 20:55 Reply

  Ojcem pojęcia jest Rudolf Clausius, zaś sama entropia to dążenie do osiągnięcia stanu równowagi – tego, co ja przez całe swoje życie próbuję osiągnąć :)
  kasianiemiec90@gmail.com

 12. Agnieszka 1 Lipiec, 2012 o 15:58 Reply

  Moja droga, z tej radości zapomniałaś chyba o wysłaniu mi adresu :-) Po przeczytaniu komentarz można wykasować ;-)

 13. pik-pok 1 Lipiec, 2012 o 16:16 Reply

  Jako człowiek nieobcujący z fizyką wiem tylko, że entropia jest miarą nieuporządkowania. A w przyrodzie samorzutnie zachodzą tylko procesy, które powodują wzrost entropii, z własnego doświadczenia: bałagan w pokoju robi się sam, a żeby posprzątać, trzeba się zmęczyć ;)
  Pojęcie to wprowadził Rudolf Clausius.

  Justyna
  stoje.za.drzwiami@gmail.com

 14. Hiperbola 3 Lipiec, 2012 o 06:42 Reply

  Entropia to zdecydowanie jeden wielki chaos,spontaniczne procesy oraz odrobinkę niezrozumiały wzór: dS = \frac{1}{T} dQ

  Pozdrawiam!

 15. Justyna Jesse L. 7 Lipiec, 2012 o 06:44 Reply

  ha ha :D
  Entropia to stopień nieuporządkowania układu. Z definicji wszystko dąży do maksymalnej entropii, czyli chaosu. Nasza pani doktor zwykła porównywać ją do porządku panującym w pokoju studenta w trakcie trwania sesji. Z dnia na dzień staje się on tylko coraz to odleglejszym marzeniem :)
  A wprowadził to pewnie jakiś fizyk zajmujący się termodynamiką, przyznam się, muszę sprawdzić na Wikipedii :P Rudolf Clausius! W końcu nie trzeba wiedzieć wszystkiego, wystarczy tylko wiedzieć gdzie szukać :)

 16. Paula33 10 Lipiec, 2012 o 17:20 Reply

  15 osób przede mną przerobiło definicję na wszelkie możliwe sposoby, więc ja powiem, że słowo „entropia” ma wiele znaczeń, zależnie od dziedziny, w której jest wykorzystywane. Może to być miara niepewności, oznaczająca średnią ilość informacji, przypadającą na pojedynczy znak przekazu. Pojęcie to (w innym – fizycznym znaczeniu) jako pierwszy wprowadził Rudolf Clausius.
  Imię: Paulina
  Mail: paulina.wrobel@onet.pl
  Ostatnio się rozkręcasz z tymi konkursami ;)

 17. Książkozaur 12 Lipiec, 2012 o 17:27 Reply

  Dla mnie, humanistki-tumanistki, jak to mówiła moja pani od chemii, entropia to po prostu chaos. Tyle zapamiętałam z gimnazjum ;)
  Autorem pojęcia jest oczywiście Rudolf Clausius.

 18. Poczytajka 16 Lipiec, 2012 o 16:37 Reply

  Entropia –
  Nieuporządkowanie.
  Teorię wprowadził
  Rudolf Clausius
  Określając
  Przypadkowość
  Ideę chaosu
  Ale to tylko jedno z oblicz entropii :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: