#248. „Dobra krew” – Magdalena Skopek


„Dobra krew”


Tytuł: „Dobra krew.
W krainie reniferów, bogów i ludzi. ”
Autor: Magdalena Skopek
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Liczba stron: 380
Data wydania: (przed premierą) 2012
ISBN: 978-83-01-17098-1
Ocena: 9/10
Data przeczytania: 11 września 2012

Magdalena Skopek jest doktorem fizyki, jednak najbardziej fascynują ją podróże w odległe, z dala od cywilizacji, nieznane miejsca świata i fotografia. Jej debiutancka książka „Doba krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” opisuje jej roczną, samotną wyprawę w kierunku półwyspu Jamał, na Workutę, a nazwa Jamał oznacza „koniec ziemi”.

Autorka koncentruje się na dokładnym opisaniu całej swojej podróży, a także na opisaniu zwyczajów i życiu tundrowników – ludu północy, Nieńców zwanych wcześniej Samojedami. Nieńcy to ubrani w skóry reniferów, prowadzący koczowniczy tryb życia ludzie, żyjący w bardzo ciężkich warunkach. Fascynacja Nieńcami zrodziła się w Magdalenie Skopek w momencie, gdy po raz pierwszy spotkała jednego z Nieńców, oraz gdy zobaczyła ich fotografie w pewnym muzeum podczas wcześniejszej podróży w głąb Rosji.

Jak sam tytuł wskazuje, krew jest bardzo znaczącym elementem życia Nieńców. Jak mówi sama Magdalena, krew zazwyczaj jest kojarzona ze śmiercią, z wojną. U Nieńców krew jest życiem, jest dobrem, stanowi bowiem ich podstawowy pokarm. Krew oraz mięso reniferów dostarcza im podstawowych minerałów i substancji odżywczych. Bez tego, nie przeżyliby. Renifery stanowią jednak nie tylko pożywienie Nieńców. Służą im także jako materiał na ubranie, środek transportu, są także przyjaciółmi i towarzyszami częstych podróży.

(fotografie autorstwa Magdaleny Skopek)

Nieńców autorka opisuje jako bardzo przyjaznych i otwartych ludzi, którzy szybko zaakceptowali jej obecność, pokazali jej swoje życie, zwyczaje i zachęcili ją do próbowania wielu nieznanych rzeczy. Nowy styl życia choć z początku bardzo ciężki, całkowicie spodobał się Magdalenie. Żyjąc z Nieńcami miała szansę uczestniczyć w przygotowaniach posiłku, spróbować zarówno krwi jak i mięsa reniferów, nosić wodę z jeziora na herbatę, zbierać drewno na opał, udało jej się nawet powozić zaprzęgiem, spróbowała wyprawianiem skóry i nauczyła się robienia nici ze ścięgien.

Książka Magdaleny Skopek jest wyjątkowym reportażem, który czyta się błyskawicznie. Język jest prosty i przyjemny w odbiorze. Książka składa się głównie ze wspomnień autorki, refleksji nad życiem oraz rekonstrukcji jej rozmów z koczowniczym ludem północy. Nie zabrakło również wnikliwych opisów, a rewelacyjne fotografie wykonane przez nią samą, pozwalają czytelnikowi unaocznić sobie zarówno koczowniczy lud Nieńców, ich zwyczaje, ich życie, a także tundrę, która choć groźna jest zjawiskowo urokliwa.

Uważam, że książka „Doba krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” jest fascynująca i z pewnością przypadnie do gustu nie tylko osobom zainteresowanym tematem, czy miłośnikom historii i reportaży. Jest to magiczna podróż do nieznanej Rosji, do niezwykłego plemienia ludów koczowniczych, Nieńców. Ta książka przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Serdecznie polecam, ponieważ jest to lektura, którą naprawdę warto przeczytać.
Zapraszam również do obejrzenia wywiadu z autorką książki.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję :

Wydawnictwo PWN

Otagowane:, ,

26 komentarzy do “#248. „Dobra krew” – Magdalena Skopek

 1. giffins 11 września, 2012 o 10:03 Reply

  Uwielbiam najzimniejsze tereny świata – na zdjęciach wyglądają genialnie (Skandynawia, północna Rosja, Alaska…), ale nie mogłabym tam mieszkać, bo ledwo wytrzymuję naszą zimę :D

  Kocham Rosję i uwielbiam reportaże (no dobra, mam manię na ich punkcie ;)), więc to dla mnie pozycja obowiązkowa – nawet mimo tego, że – brrr – do tej pory robi mi się niedobrze na widok krwi :))

 2. barwinka 11 września, 2012 o 10:05 Reply

  Spotkałam się już z tą książką i bardzo mnie zainteresowała. Z chęcią poznam ją bliżej :)

 3. Varia 11 września, 2012 o 10:05 Reply

  po znużeniu Afryką i południem ogólnie, przyjemnie będzie sięgnąć po coś tak nietypowego.

  • miqaisonfire 11 września, 2012 o 17:51 Reply

   @Giffins: och wcale Ci się nie dziwię, bo ja sama uwielbiam reportaże o Rosji. Skoro mnie ta książka się spodobała to i Tobie przypadnie do gustu. Polecam :)
   @Barwinka: w takim razie ja tylko mogę Cię zachęcić do jej nabycia – co już niedługo,bo 19. września premiera.
   @Varia: z pewnością :) Jest to totalnie inny region, zdecydowanie zimniejszy. Polecam zapoznanie się z tą książką.

 4. Isadora 11 września, 2012 o 11:02 Reply

  Jeju, razem z Kreatywą narobiłyście mi apetytu na tę książkę! Jako że interesują mnie ludy Syberii, już nie mogę się doczekać lektury! Ciekawe, czy zdążę przed premierą, jak Wy:)
  Pozdrawiam serdecznie!

 5. Ewa 11 września, 2012 o 13:40 Reply

  Po raz pierwszy czytam o tej książce, a już chce ją mieć. ;) Muszę rozpocząć polowanie… ;)

 6. marichetti 11 września, 2012 o 15:16 Reply

  Nigdy nie słyszałam op tej pozycji, a już wiem że chcę ją przeczytać. Lubię takie książki, a ta przyciąga również okładką i ciekawym tytułem zapowiadającym całość :D
  Pozdrawiam!

 7. marichetti 11 września, 2012 o 15:16 Reply

  Nigdy nie słyszałam op tej pozycji, a już wiem że chcę ją przeczytać. Lubię takie książki, a ta przyciąga również okładką i ciekawym tytułem zapowiadającym całość :D
  Pozdrawiam!

  • miqaisonfire 11 września, 2012 o 18:37 Reply

   @Isadora: polecam serdecznie :D Skoro już masz na nią taki wielki literacki apetyt, to pewnie spodoba Ci się jej realna lektura :)
   @Ewa: cieszę się, że mogłam Ci zaprezentować tę książkę i trzymam kciuki byś miała okazję ją przeczytać.
   @Marichetti: masz rację, okładka jest magiczna i przyciąga wzrok :) Treść jest rewelacyjna, także polecam!

 8. cyrysia 11 września, 2012 o 15:43 Reply

  Nigdy nie czytałam żadnego reportażu, więc nawet nie wiem, czy powyższa pozycja przypadła by mi do gustu, czy też nie, ale chętnie się o tym sama przekonam sięgając w wolnej chwili po „Dobrą krew.
  W krainie reniferów, bogów i ludzi. ”

 9. Aleksnadra 11 września, 2012 o 16:00 Reply

  Cieszę się ogromnie, że książka i Tobie przypadła do gustu :)

 10. Cinnamon 11 września, 2012 o 21:00 Reply

  Gdy tylko zobaczyłam tytuł, okładkę i opis książki stwierdziłam, że muszę ją mieć! Ale sama idea spożywania krwi jako podstawowego produktu dostarczającego składników odżywczych jest dosyć przerażająca…
  Pozdrawiam :)

 11. Niedoczytana 12 września, 2012 o 04:38 Reply

  z przyjemnością przeczytam, mam ochotę na takie książki po lekturze Hugo-Badera ;-)

  • miqaisonfire 13 września, 2012 o 07:16 Reply

   @Cyrysia: w takim razie ja będę trzymała kciuki by Ci się ta książka spodobała ;)
   @Aleksandra: zdecydowanie tak!
   @Cinnamon: faktycznie dla nas jest to wręcz odpychające i jakieś takie pierwotne, ale Ci ludzie pod żadnym pozorem nie są zacofani. Korzystają nawet z najnowszej technologii telefonów komórkowych :) A książkę serdecznie Ci polecam.
   @Niedoczytana: ach Hugo-Bader rewelacyjnie pisze. Polecam!

 12. kasandra_85 12 września, 2012 o 06:05 Reply

  Koniecznie muszę dopaść tę książkę. Wydaje się jednocześnie intrygująca i przerażająca… Pozdrawiam:)

 13. Książkówka 12 września, 2012 o 06:55 Reply

  O kurczę, fascynująca książka. :) Poszukam na pewno! :)

 14. Dosiak 12 września, 2012 o 10:00 Reply

  Ciekawa książka, chociaż niektóre zwyczaje jej bohaterów przyprawiają o gęsią skórkę. Rozejrzę się za nią na pewno, nie przypominam sobie bym czytała podobną relację. Pozdrawiam :)

 15. Ambrose 12 września, 2012 o 18:11 Reply

  Lektura wydaje się wyborna (nie wiem, czy tak samo dobra jak krew renifera, bo tej jeszcze nie próbowałem).

  Bardzo fajnie jest czytać o zwyczajach innych ludzi. Dzięki temu możemy inaczej spojrzeć również na nasze dotychczasowe przyzwyczajenia :)

  • miqaisonfire 13 września, 2012 o 07:18 Reply

   @Kasandra_85: e tam, przerażająca nie jest :) Polecam!
   @Książkówka: cieszę się, że mogłam Cię nią zainteresować. W księgarniach pojawi się 19.09.
   @Dosiak: ja również nie czytałam nigdy podobnej, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę Magdaleny Skopek. I nie żałuję! :D
   @Ambrose: masz całkowitą rację :)

 16. Echo istnienia 13 września, 2012 o 07:36 Reply

  Ciekawa i pełna niesamowitych informacji. To coś innego dla mnie dlatego bardzo chętnie poszperam w tej książeczce :)

 17. Antyśka 13 września, 2012 o 13:43 Reply

  Czytałam już wcześniej recenzję tej książki i byłam jej ciekawa. Po Twojej wiem, że muszę po nią sięgnąć. ;)
  ___
  I jak Ci idzie z Larssonem? Przyznam się, że samej ciężko mi się zabrać.

 18. WOCIECH ZOLTEK 16 września, 2012 o 10:37 Reply

  Staram wyrobrazic siebie w tych warunkach jakie panuja tam daleko od naszych granic.To okropnie pobudza fantazje i wyobraznie,a to bardzo lubie!Czytajac ksiazke przeniose sie sie w inny swiat!

 19. gold price 19 września, 2012 o 11:06 Reply

  Uważam, że książka „Doba krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” jest fascynująca i z pewnością przypadnie do gustu nie tylko osobom zainteresowanym tematem, czy miłośnikom historii i reportaży. Jest to magiczna podróż do nieznanej Rosji, do niezwykłego plemienia ludów koczowniczych, Nieńców. Ta książka przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Serdecznie polecam, ponieważ jest to lektura, którą naprawdę warto przeczytać. Zapraszam również do obejrzenia wywiadu z autorką książki.

 20. dieta 26 września, 2012 o 04:16 Reply

  Ten blog jest głównie o książkach i trochę o podróżach. Dlaczego wycieczki literackie? Bo czytanie jest jak zwiedzanie, zajrzysz gdzieś na chwilę, zachwycisz się lub przejmiesz, zobaczysz, jak żyją inni, poznasz coś nowego, ale prędzej czy później podróż się skończy. Czasem o niej zapomnisz, a kiedy indziej marzysz, żeby wrócić.

 21. football 4 września, 2014 o 23:20 Reply

  I’m gone to say to my little brother, that he should
  also pay a quick visit this webpage on regular basis to obtain updated from most up-to-date gossip.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: