#253. Zbrodnicze zapowiedzi…


Każdy z nas poszukuje książek mrożących krew w żyłach. Opowieści, które będą zaskakiwać i szokować. Bohaterów z krwi i kości. Kryminałów, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Portal Zbrodnia w Bibliotece zorganizował dla Syndykalistów konkurs (INFO TU), który polega na przejrzeniu „oferty wydawniczej polskich oficyn publikujących kryminały.” Wybór był trudny, ale postanowiłam skompletować listę 10 najciekawszych kryminałów. Mam nadzieję, że moja lista Was zainteresuje :) Mroźne, deszczowe miesiące wręcz obfitują w coraz to ciekawsze kryminały, thrillery i książki grozy. Zapraszam na zbrodnicze zapowiedzi!

„Mam na imię księżniczka”

Numerem jeden, a tym samym najbardziej wyczekiwaną przeze mnie książką jest kontynuacja przygód Louise Rick, policjantki kryminalnej. Recenzję pierwszego tomu „Handlarz śmiercią” można przeczytać TU.
Tytuł: „Mam na imię księżniczka”
Autor: Sara Blædel
Drugi tom cieszącej się popularnością serii kryminałów z Kopenhagą w tle. Kopenhaska komenda policji otrzymuje zgłoszenie o brutalnym gwałcie dokonanym na młodej kobiecie. Sprawa zostaje przydzielona asystent kryminalnej Louise Rick. Okazuje się, że kobietę zgwałcił poznany na portalu randkowym mężczyzna, który podał fałszywą tożsamość. Bliższe badanie innych niewyjaśnionych gwałtów ujawnia ten sam sposób działania. Kiedy w podobnych okolicznościach umiera młoda kobieta, policja postanawia użyć wszelkich sił i środków, które pozwolą ująć seryjnego gwałciciela. Kolejne tropy wiodą w coraz to inną ślepą uliczkę, Louise Rick musi więc podjąć niestandardowe działania. Zakłada profil na portalu randkowym…
Kiedy?: 16 października
Wydaje: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Link: kliknij tu

„Dotyk strachu”


Numerem dwa i równie wyczekiwanym jest najnowsza powieść Eriki Spindler. Mam w domu parę książek tej autorki, cieszą się one zresztą ogromną popularnością.
Tytuł: „Dotyk strachu”
Autor: Erica Spindler
Dwadzieścia trzy lata temu Anna North przeżyła koszmar. Szaleniec, który ją uprowadził, przesłał żądanie okupu z… obciętym palcem. Wtedy całe Hollywood śledziło sprawę porwania córki gwiazdy filmowej.
Teraz Anna mieszka w Nowym Orleanie i powoli zdobywa uznanie jako autorka mrocznych thrillerów. Próbuje zapomnieć o traumie z przeszłości, niestety bezskutecznie. Dawny prześladowca odnajduje ją i powoli osacza. Policja jest bezradna, każdy podjęty trop prowadzi na manowce. Koszmar powraca…

Kiedy?: 5 października
Wydaje: Wydawnictwo Mira
Link: kliknij tu

„Obserwator”

Pod trójką umieściłam powieść Charlotte Link, ponieważ wreszcie muszę przeczytać jej książki.
Tytuł: „Obserwator”
Autor: Charlotte Link
Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce wiedzieć o nich wszystko. Jako obserwator właśnie. Może dlatego, że jego własne życie składało się dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia? Samson to singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. Bo jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Ale któregoś dnia Samson ku swemu przerażeniu odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało. W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty… mężczyzny, który nienawidzi kobiet.
Kiedy?: 15 października
Wydaje: Wydawnictwo Sonia Draga
Link: kliknij tu

„W jaskini lwa”

Numerek cztery otrzymuje zapowiedź najnowszego kryminału Anne Holt. Jakiś czas temu miałam okazję czytać kryminał medyczny, który napisała wspólnie ze swoim bratem (dla ciekawych: recenzja Arytmii).
Tytuł: „W jaskini lwa”
Autor: Anne Holt
Kolejna powieść norweskiej mistrzyni kryminałów. Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje przydzielonych dwustu policjantów z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Śledztwo prowadzą Billy T. i prokurator Håkon Sand. Obaj tęsknią za Hanne Wilhelmsen, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Czy Hanne wróci, by zaangażować się w tak poważną sprawę w kraju?
Kiedy?: 4 października
Wydaje: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Link: kliknij tu

„Pokój numer 10”

W połowie listy, znajduje się coś dla fanów skandynawskich kryminałów… Åke Edwardson! Mam dwie książki tego pana w swojej biblioteczce, niedawno zresztą nabyte i niedługo się za nie zabieram. Ta pozycja zaciekawiła mnie szczególnie, nie tylko ze względu na świetną kolorystycznie okładkę, ale również ze względu zagadkowej fabuły…
Tytuł: „Pokój numer 10”
Autor: Åke Edwardson
W göteborskim pokoju hotelowym znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety. Erik Winter po przybyciu na miejsce uświadamia sobie, że wcześniej tu był. Wtedy też chodziło o zaginioną kobietę, której sprawa nigdy nie została rozwiązana. Winter jest pewien, że wtedy coś widział. Coś, co mu umknęło a co powinien był zinterpretować. Czy te dwie kobiety miały ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko pokój numer 10?
Kiedy?: ?? październik
Wydaje: Wydawnictwo Czarna Owca
Link: kliknij tu

„Profil zabójcy”

Na mrocznym miejscu szóstym znajdują się zabójcze (tudzież kryminalne) umysły.
Tytuł: „Profil zabójcy”
Autor: Max Allan Collins
Oto członkowie Jednostki Analiz Behawioralnych. Elita profilerów FBI, której zadaniem jest rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych zabójczych umysłów w kraju i przewidywanie ich następnych posunięć – zanim jeszcze uda im się powtórnie uderzyć.
Zespół JAB zostaje wezwany przez chicagowskich detektywów do pomocy w śledztwie dotyczącym serii dziwnych morderstw. Para zastrzelona w zaparkowanym samochodzie, dwie kobiety uduszone w parku oraz znajdujące się w stanie rozkładu zwłoki młodego mężczyzny, wciśnięte do plastikowej beczki – wszystkie te zbrodnie, choć równie przerażające i okrutne, wydają się ze sobą niepowiązane, do chwili gdy profiler David Rossi nie znajdzie czegoś, co je łączy. Agent Rossi twierdzi, że każde makabryczne morderstwo wzorowane jest na zbrodniach dokonywanych przez trzech najgroźniejszych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych: Syna Sama, Teda Budny’ego i Jeffreya Dahmera. Kult zbrodni przybiera dzięki komuś przerażające rozmiary… a przy tak dużej liczbie przestępców do naśladowania Rossi zastanawia się, jak stworzyć psychologiczny portret kogoś, kto ukrywa się pod profilami innych zabójców.

Kiedy?: ?? listopad
Wydaje: Wydawnictwo Oficynka
Link: kliknij tu

„W obronie syna”

Na szczęśliwym miejscu siódmym zapowiedź z wydawnictwa Amber.
Tytuł: „W obronie syna”
Autor: Landay William
Andy Barber, prokurator prokuratury w Massachusetts od ponad dwudziestu lat, jest szanowany w swojej społeczności, nieustępliwy na sali sądowej i szczęśliwy w domu z żoną Laurie i z synem Jacobem. Aż pewnego dnia szokująca zbrodnia wstrząsa ich spokojnym miasteczkiem. Zostaje zamordowany szkolny kolega Jacoba. Andy prowadzi śledztwo. I nagle okazuje się, że mordercą może być jego czternastoletni syn… Rodzicielski instynkt Andy’ego krzyczy, żeby chronić swoje dziecko. Jacob twierdzi, że jest niewinny, a Andy mu wierzy. Musi mu wierzyć. Jest jego ojcem. Ale na jaw wypływają tragiczne fakty. Małżeństwo Andy’ego zaczyna się chwiać w posadach. Proces nabiera tempa. Andy już nie prowadzi tego śledztwa. Sam jest przesłuchiwany… Tu – z innego miejsca sali sądowej – musi dokonać sądu nad sobą samym. Musi wybierać między miłością i sprawiedliwością. Pomiędzy przeszłością, którą chciał pogrzebać, a przyszłością, której nie może już sobie wyobrazić…
Kiedy?: 16 października
Wydaje: Wydawnictwo Amber
Link: kliknij tu

„Twój cień”

Numer ósmy, to ponownie propozycja Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Czytałam kiedyś jedną książkę tego pisarza i miło wspominam.
Tytuł: „Twój cień”
Autor: Jeffery Deaver
Agentka specjalna Kathryn Dance zmierzy się z obłąkanym stalkerem, prześladującym piękną wokalistkę country. Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony. Wkrótce ludzie otaczający Kayleigh zaczynają ginąć. Agentka specjalna Kathryn Dance musi skorzystać ze swojej znajomości mowy ciała i talentu do prowadzenia przesłuchań, by powstrzymać szaleńca – ale wkrótce przekonuje się, że jak większość gwiazd, Kayleigh ma niejednego wroga. „Twój cień” to typowa dla Deavera szalona karuzela licznych wątków. Nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje.
Kiedy?: ??
Wydaje: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Link: kliknij tu

„Kości niezgody”


Numerek dziewiąty, niestety jeszcze bez okładki. Wyczekiwana przeze mnie kolejna, kryminalna książka Charlaine Harris.
Tytuł: „Kości niezgody”
Autor: Charlaine Harris
Dwa wesela – jedno byłego chłopaka – i pogrzeb członkini Prawdziwych Morderstw sprawiają, że przez kilka miesięcy Aurora „Roe” Teagarden ma bardzo dużo na głowie, choć w jej życiu osobistym wydaje się panować zastój. Po pogrzebie Roe niespodziewanie dowiaduje się, że nieboszczka Jane Engle zostawiła jej pokaźny spadek, w tym dom z pewną wyjątkowo niewygodną tajemnicą w środku. Zanim jednak zacznie w ogóle przymierzać się do rozwikłania sprawy zagadkowej zbrodni, będzie musiała ustalić, co jest nie tak z domem na Honor Street. A Jane nie zostawiła jej jasnych wskazówek… Jeżeli do tej pory uważała swoją egzystencję za nudną… cóż, będzie musiała zweryfikować ten pogląd.
Kiedy?: ??
Wydaje: Wydawnictwo Replika
Link: kliknij tu

„Podpalacz”


I ostatnia pozycja na liście, numer dziesiąty, także bez okładki. Dlaczego ta pozycja? Ponieważ „Seria ze Strachem” ostatnio u mnie na półkach króluje :)
Tytuł: „Podpalacz”
Autor: Wojciech Chmielarz
Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamordowanego biznesmena, a jego żona, ciężko poparzona, walczy o życie w szpitalu. Komisarz Jakub Mortka szybko orientuje się, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa w plecaku. Nikt nie ma wątpliwości, że będą kolejne ataki. Nikt nie ma wątpliwości, że znowu zginą ludzie.
Kiedy?: 8 listopada
Wydaje: Wydawnictwo Czarne
Link: kliknij tu

Która z wymienionych przeze mnie książkowych zapowiedzi najbardziej przypadła Wam do gustu?

23 komentarze do “#253. Zbrodnicze zapowiedzi…

 1. Ruczek 20 września, 2012 o 18:20 Reply

  Lista ciekawa, ale aż tyle przemocy nie dla mnie :D Może w mniejszych ilościach i raz na… kwartał? Pół roku? Hmmm… :D

  Gratuluję! Czyli wystarczająco mocno trzymałam kciuki :P Cieszę się, że już masz wszystko zaliczone :)
  Przede mną teraz nowy (ostatni) rok, a mój kochany dziekanat już robi problemy… Ech. Z nimi nigdy nie będzie łatwo ;)

 2. Agata 20 września, 2012 o 18:24 Reply

  Właściwie to interesują mnie wszystkie :) Będzie z czego wybierać to pewne! Najbardziej czekam na „Mam na imię Księżniczka” i „Obserwatora”, ale inne też ciekawe.

 3. Miłośniczka Książek 20 września, 2012 o 18:51 Reply

  kilka książek z Twojej listy mam też w swoim zestawieniu :) akurat dziś dałam u siebie identyczną notkę :)
  powodzenia w konkursie :)

  • miqaisonfire 21 września, 2012 o 08:13 Reply

   @Ruczek: haha :) Rozumiem. I dziękuję bardzo za trzymanie kciuków i wiarę we mnie!
   @Agata: czyli masz podobne do moich typy :)
   @Miłośniczka Książek: no proszę :P *nie dziękuję!*

 4. kasandra_85 20 września, 2012 o 19:42 Reply

  Świetne zapowiedzi:)

 5. Dosiak 21 września, 2012 o 05:26 Reply

  Czekam na najnowszą książkę Link, uwielbiam tę pisarkę i mam nadzieję, że stanęła na wysokości zadania :) Ciekawią mnie też powieści Deavera i Spindler.

 6. Isadora 21 września, 2012 o 05:46 Reply

  Najbardziej interesująco zapowiada się nowa książka Charlotte Link:)
  Pozdrawiam serdecznie!

 7. Buffy1977 21 września, 2012 o 09:52 Reply

  Oo mój kochany Deaver! I już wiem, co sobie teraz kupić:)

  • miqaisonfire 21 września, 2012 o 09:54 Reply

   @Kasandra_85: dzięki :)
   @Dosiak: a ja niestety jeszcze nie czytałam żadnej jej książki, ale planuję to zmienić. Deavera mogę śmiało polecić, bo czytałam kiedyś jedną jego książkę.
   @Isadora: widzę, że dużo osób jej wyczekuje. To musi coś znaczyć :)
   @Buffy1977: o proszę, kolejna fanka Deavera :) Polecam ciepło.

 8. giffins 21 września, 2012 o 11:41 Reply

  „Obserwator”, „W obronie syna” – o tych dwóch książkach jeszcze nie słyszałam, ale szczególnie zwróciły moją uwagę. Zwłaszcza tę drugą po prostu muszę przeczytać ;) …a jak konkurs to ja trzymam kciuki :D

 9. KayuManis 21 września, 2012 o 14:46 Reply

  Mam kilka pozycji Erici Spindler, więc na pewno zapoznam się z ” Dotykiem Strachu”.

 10. cyrysia 21 września, 2012 o 15:11 Reply

  Ciekawe zapowiedzi. Już widzę kilka tytułów dla siebie, więc czas pomału iść na ,,łowy” :-)

 11. Z książką w wannie 21 września, 2012 o 18:16 Reply

  Fajny zestaw zapowiedzi, mam plan ułożyć wkrótce swój!

  • miqaisonfire 24 września, 2012 o 15:21 Reply

   @Giffins: to widzę, że mamy podobne gusta :) Nie dziękuję!
   @KayuManis: polecam serdecznie, sama na pewno ją przeczytam.
   @Cyrysia: łowy, które rozpoczną się pełną parą od października :)
   @Z książką w wannie: czekam w takim razie na to, co Ty przygotujesz!

 12. Immora 21 września, 2012 o 21:42 Reply

  O, Twoje zapowiedzi są po prostu świetne! Chyba nie ma tu nic, czego bym nie chciała przeczytać, a najbardziej Deavera. Polecam Ci sięgnąć po więcej jego książek, szczególnie z Kathryn w roli głównej :)

 13. Ambrose 22 września, 2012 o 09:56 Reply

  Prawdziwa z Ciebie fanka kryminałów. Mam tylko nadzieję, że nie będą to Twoje jedyne pozycje do zrecenzowania :)

 14. marichetti 22 września, 2012 o 13:41 Reply

  O Anne Holt słyszałam niejednokrotnie i wciąż żałuję, że nie miałam okazji przeczytać ani jednej jej książki. A lista ciekawa :D
  Pozdrawiam!

 15. Agnieszka 22 września, 2012 o 14:51 Reply

  Choćbym nie wiem co robiła, parę książek z tej listy musiałam powtórzyć. No bo jak tu ignorować Księżniczkę, książkę pani Holt czy Czarną Serię… ;-)

  • miqaisonfire 24 września, 2012 o 15:32 Reply

   @Immora: cieszę się, że moje zapowiedzi przypadły Ci do gustu :) nie czytałam chyba jego książki z bohaterką o imieniu Kathryn, ale mnie zachęciłaś :)
   @Ambrose: o tak, co prawda to prawda :) Ale oczywiście, nie będą to jedyne książki do recenzowania :P Nie martw się :)
   @Marichetti: to mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni i nadarzy się okazja :)
   @Agnieszka: a widzisz :) Cieszę się, że jakoś zachęciłam.

 16. tajus 22 września, 2012 o 20:47 Reply

  Za dużo tego, za dużo! Prawie wszystkie chętnie bym przygarnęła… Holt, Edwardson, Deaver…ach!

 17. S. 22 września, 2012 o 22:06 Reply

  Już samo patrzenie na okładki jest przerażające :-P (w sensie są takie klimatyczne).

 18. Aleksnadra 1 października, 2012 o 10:42 Reply

  Koniecznie muszę dorwać” „W obronie syna”, „Obserwatora” i „Dotyk strachu”. Spindler uwielbiam i jej książki biorę w ciemno a Link? Czytałam dwie jej książki i mnie zaskoczyły, urzekły, pochłonęły. Na półce stoją w kolejce jeszcze 3 :)

 19. themandarincenter.org 8 Maj, 2013 o 20:07 Reply

  och cechowych nie pchali się bliżej themandarincenter.org jako reszta
  gawiedzi, atoli oraz paru spośród nich grubym rymami zganiło
  brutalność litewskich zbrojnych. Twarze wojaków poczerwieniały
  w dalszym ciągu bardziej, zadając.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: