#298. „Egzekutor” – Stefan Dąmbski


„Egzekutor”


Tytuł: „Egzekutor”
Autor: Stefan Dąmbski
Wydawnictwo: Ośrodek Karta / PWN
Liczba stron: 135
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7705-229-7
Ocena: 9/10
Data przeczytania: 5 marca 2013

Stefan Dąmbski jako szesnastolatek opuścił szkołę i wstąpił w szeregi Armii Krajowej (AK), gdzie przyjął pseudonim „Żbik I”. Należał do oddziału „Józefa”, brał udział w akcji Burza, potem przeniesiony do Pułku Ułanów Jazłowieckich AK. Jako jeden z nielicznych w swym oddziale, został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie po latach postanowił spisać swoje wspomnienia z czasów II Wojny Światowej. Chory na raka, w roku 1993 w swoim domu w Miami popełnił samobójstwo, także jego wspomnienia nie zostały dokończone i urywają się w pół zdania. „Egzekutor” jako tytuł książki, budzi od razu bardzo negatywne konotacje i taki też ma być. Jednak żołnierze AK są postrzegani jako bohaterowie walczący o niepodległą ojczyznę, skąd więc taki a nie inny tytuł? Stąd, że autor sam nie postrzegał się za bohatera, co więcej kwestionował swoje bohaterstwo nazywając się mordercą…

Książka została podzielona na różne części, w których autor mniej więcej chronologicznie opisuje swoje losy. Zaczynając od próby wcielenia się do dywersji, po likwidację niemieckich okupantów czy volksdeutschów, likwidacje Ukraińców, rodaków-donosicieli czy „babskie roboty”, które polegały na karaniu zabawiających Niemców kobiet, po losy pod „cudownym wyzwoleniem” z rąk Sowietów. Jako że jest to forma pamiętnikowa, są to wspomnienia i wyznania win Stefana Dąmbskiego, który wypowiada się tu jako narrator. Język jest stylistycznie poprawny, ale jest to też zasługa redakcji. Nie jest to książka łatwa, jednak dzięki przedstawieniu wydarzeń jako szeregu akcji i minimalizacji opisów książkę czyta się jak historyczną powieść sensacyjną, ale trzeba pamiętać, że wydarzenia w niej opisywane to kawałek prawdziwej historii…

„Spełniły się moje marzenia; byłem człowiekiem bez skrupułów… Byłem gorszy od najpodlejszego zwierzęcia. Byłem na samym dnie bagna ludzkiego. A jednak byłem typowym żołnierzem AK. Byłem bohaterem, na którego piersi po wojnie spoczął Krzyż Walecznych, tylko jeden z czterech wydanych na cały oddział Czternastki…”

Prawdą jest, że wojna budziła w ludziach różne instynkty. Nie raz człowiek postrzegany za dobrodusznego stawał się oprawcą z wyboru, na szczęście, dla kontrastu byli i tacy, którzy w obronie niewinnych byli w stanie poświęcić własne życie. My, Polacy, często mamy tendencję do wybielania się, co więcej uważamy się za wyzwolicieli narodu Żydowskiego spod rąk niemieckiego oprawcy. Niestety, co najmniej tyle ile Polaków zostało nagrodzonych medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, tyle też kolaborowało w złej intencji z oprawcą. Jak więc zaklasyfikować młodego chłopaka, który pragnie jedynie, by w jego życiu coś się zmieniło, by monotonia została przerwana, by zawalczyć z innymi mężczyznami o ojczyznę nieważne jakim kosztem?

Pod koniec książki Wydawnictwo opublikowało listy, które otrzymali, gdy po raz pierwszy fragmenty wspomnień Dąmbskiego ukazały się w kwartalniku „Karta” 47, które jak najbardziej polecam lekturze wraz z odpowiedzią dr hab. Grzegorza Ostasza. Pod żadnym pozorem nie chcę tą recenzją umniejszać wartości bohaterstwa młodych i starszych mężczyzn zasilających niegdyś szeregi AK. Chcę tylko w sposób obiektywny pokazać, że każdy kij ma dwa końce, a wojna jest czymś, do czego nie powinniśmy nigdy więcej doprowadzić. Żołnierze AK utożsamiani są z dobrem, bohaterstwem i walką za ojczyznę, jednak w momencie, gdy mordowanie innych ludzi staje się przyjemnością, zaczyna rodzić się pytanie, czy każdy żołnierz AK był tak kryształowo niewinny jak się nam wydaje? Tym pytaniem zakończę moją recenzję serdecznie polecając tę książkę żądnym wiedzy miłośnikom historii, zwłaszcza, że jest to piękne wydanie z serii „Karty Historii”.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję :

Wydawnictwo PWN

Otagowane:, , , , ,

21 komentarzy do “#298. „Egzekutor” – Stefan Dąmbski

 1. Natula 5 marca, 2013 o 20:39 Reply

  Książka z cała pewnością idealna jest dla miłośników historii, tym bardzie że temat jest ważny i często poruszany.
  Masz rację, kija zawsze ma dwa końce, tylko najczęściej się o tym zapomina :/

 2. Ambrose 6 marca, 2013 o 00:25 Reply

  Wojna to zawsze dramat dla jednostek, które biorą w niej bezpośredni udział – to trauma zarówno dla cywili jak i żołnierzy. Szkoda, że ludzie odpowiedzialni za wybuchy konfliktów rzadko kiedy bezpośrednio odczuwają skutki swoich działań – może wtedy mielibyśmy tych działań zbrojnych nieco mniej. A tak, to wojna w dalszym ciągu pozostaje biznesową spiralą, która jest w stanie przynieść niewyobrażalne zyski ludziom pozbawionym jakichkolwiek skrupułów, niepomnych na to, że ich pieniądze są całe utaplane we krwi. Ech, generalnie pieniądz to zła rzecz, ale jak się go pozbyć (a nie stosować jego substytuty) ?

 3. tom571 6 marca, 2013 o 06:50 Reply

  Ciekawe spojrzenie na bohaterów wojny, jakże różne od tego co pisał Aleksander Kamiński w swoich książkach, ukazując młodych ludzi, których na każdym kroku targa sumienie przed egzekucjami. Muszę zapoznać się z tą pozycją, w celu skonfrontowania poglądów. Pozdrawiam.

  • miqaisonfire 6 marca, 2013 o 19:32 Reply

   @Natula: niestety tak jest :( A książkę oczywiście serdecznie polecam!
   @Ambrose: bardzo mądrze powiedziane. Może byłoby lepiej, gdybyśmy nie mieli pieniędzy a wymieniali się towarami? :)
   @Tom571: masz rację. Ale to nie jest tak, że on nie miał wyrzutów sumienia. Miał, gdy np. ginęła osoba, która nie była tą, za którą ją brali. Jednak nie miał wyrzutów sumienia zabijając zdrajców, Niemców, Ukraińców i Sowietów.

 4. takitutaki 6 marca, 2013 o 08:45 Reply

  zapowiada się ciekawie. ostatnio zebrałem kilka książek historycznych i mam zamiar do nich siąść…

 5. Karriba 6 marca, 2013 o 11:17 Reply

  Zawsze lubiłam historię, więc powinno mi się spodobać :) Ale tak naprawdę to jest książka idealna nie dla mnie, a dla mojego taty :)

 6. cyrysia 6 marca, 2013 o 13:13 Reply

  Jak wiesz, nie jestem miłośniczką historii i raczej w tej kwestii długo się nic nie zmieni, dlatego i “Egzekutorowi” tym razem podziękuje.

 7. barwinka 6 marca, 2013 o 15:46 Reply

  Strasznie mnie zainteresowałaś. Na pewno chcę przeczytać tą książkę, tym bardziej, że ostatnio okres II wojny coraz bardziej mnie interesuje. Chyba po obejrzeniu filmów, które pojawiły się w kinach.

  • miqaisonfire 6 marca, 2013 o 19:52 Reply

   @Takitutaki: w takim razie czekam na jakieś historyczne recenzje :)
   @Karriba: o proszę, w takim razie przede wszystkim poleciłabym tę książkę Twojemu tacie, ale Tobie też :)
   @Cyrysia: oczywiście rozumiem.
   @Barwinka: bardzo się cieszę i oczywiście gorąco zachęcam, zwłaszcza, że lubisz historię.

 8. Bella 6 marca, 2013 o 15:57 Reply

  Po książkę na pewno sięgnę.
  Temat AK oraz II wojny od zawsze mnie interesował.

 9. binola 6 marca, 2013 o 17:35 Reply

  Tematyka wojenna mnie interesuje, ale na tego typu lektury muszę mieć odpowiedni nastrój, bo skłaniają mnie do smutnej refleksji. Zaciekawiło mnie to, że w książce zostały pokazane dwie strony medalu: ta dobra i bohaterska i ta, o której raczej się nie mówi.

 10. Rodeel 6 marca, 2013 o 19:38 Reply

  Książka ciekawa, może nawet kupię. Jak już pisałem, blog jest nieżywy, bo nie mogę się zalogować na e-maila, a więc jestem odcięty od bloga. W sumie, trzeba jednak mieć trochę odwagi, żeby napisać o swoich czynach w książce, i nie wybielać swojego wizerunku.

 11. Ruczek 6 marca, 2013 o 19:55 Reply

  Czytałam „Kamienie na szaniec”, które przeogromnie przypadły mi do gustu i serca, zatem z chęcią poznam odmienne spojrzenie na tamte czasy i członków AK. Szczególnie, że są to autentyczne wspomnienia głównego bohatera i przez niego spisane. Zapowiada się interesująca lektura, chociaż dotycząca niemiłych zdarzeń.

  • miqaisonfire 6 marca, 2013 o 20:04 Reply

   @Bella: w takim razie polecam serdecznie, bo jeśli jesteś tematyką zainteresowana to na pewno książka okaże się być dla Ciebie wartościową lekturą.
   @Binola: masz rację, niestety takie książki budzą w nas refleksje i zadumę nad życiem. Jednak jeśli kiedyś będziesz miała ochotę i czas to polecam tę książkę.
   @Rodeel: jeśli będziesz miał ochotę ją przeczytać, to kup, bo warto. Mam nadzieję, że jakoś uda Ci się wreszcie zalogować na maila, a jak nie to musisz chyba założyć nowego, nie?
   @Ruczek: a ja właśnie „Kamieni…” nie dokończyłam. Zdecydowanie bardziej podobała mi się ta relacja. Oczywiście gorąco polecam!

 12. Kruszynka 6 marca, 2013 o 20:24 Reply

  Uwielbiam książki wojenne. Mam to chyba po babci, która żyła w tamtych czasach i też bardzo lubi tą straszną literaturę.

 13. kasandra_85 7 marca, 2013 o 05:56 Reply

  Jak zawsze ciekawa i wciągająca recenzja:)

 14. Ewa Książkówka 7 marca, 2013 o 11:39 Reply

  Czytałam i pamiętam, że to bardzo kontrowersyjna książka…

 15. Paweł 8 marca, 2013 o 22:10 Reply

  Lubię historię, a przyznam szczerze, że trochę mnie zszokowała ta książka. Kupię przy najbliższej okazji.

  • miqaisonfire 29 marca, 2013 o 14:22 Reply

   @Kruszynka: może tak być :) A skoro uwielbiasz taką literaturę, to ja serdecznie polecam.
   @Kasandra_85: dziękuję bardzo!
   @Ewa Książkówka: no, ale trudno się Ewuś temu dziwić. W końcu każdy by się oburzał w sytuacji, kiedy z jego kolegów z bohatera robi się mordercę. Ale prawda tak czy siak wyszłaby na jaw.
   @Paweł: mam nadzieję, że przypadnie Ci ona do gustu :)

 16. Aleksnadra 11 marca, 2013 o 14:00 Reply

  Książka, którą koniecznie muszę przeczytać :)

 17. Fuzja 29 marca, 2013 o 08:31 Reply

  Nie jestem taka pewna czy ocena żołnierzy AK jest taka różowa (pod względem historycznym). Różne historie się słyszy i wiele opinii już powstało na temat akowców, nie jesteś więc osamotniona w swojej ;)
  Co do książki to wydaje się ciekawa, lubię taką kontrowersyjną tematykę i z pewnością poszukam tej pozycji. Chcialabym poznać bliżej wspomnienia człowieka, który musiał dokonywac takich czynów… ważne jest też zwrócenie uwagi na to jaki miały one na niego wpływ…
  Pozdrawiam! :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: