#372. Deutsch Aktuell numer 59 + wydanie specjalne – recenzja


„Deutsch Aktuell”

Wielu z Was uczy się lub jest zainteresowanych językiem niemieckim. Z ciekawości postanowiłam zobaczyć jak wyglądają magazyny poświęcone temu właśnie językowi. Wydawnictwo Colorful Media publikuje je raz na dwa miesiące, także nawet jeśli nie macie zbyt dużo czasu na naukę, będziecie w stanie opanować materiał zawarty w konkretnym magazynie. W tym miesiącu dodatkowo opublikowane zostało wydanie specjalne poświęcone Szwajcarii i Austrii – jego recenzja poniżej. Magazyny Deutsch Aktuell są przeznaczone dla osób, które uczą się języka niemieckiego i mają ochotę pogłębiać swoją wiedzę, ale także dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystywać na zajęciach artykuły zawarte na stronach tego magazynu, a także skorzystać z konspektu dla nauczyciela czy nagrań mp3 stworzonych przez native speakerów języka niemieckiego. Nagrania można pobrać z tej strony, a konspekt dla nauczyciela z tej strony. A teraz przejdę do omówienia tematów najnowszego magazynu oraz wydania specjalnego.

Interessant zu wissen
W tym krótkim dziale znajdziecie najnowsze informacje dotyczące muzyki, książek i filmu oraz kalendarium ważniejszych wydarzeń, które uważam, za naprawdę świetnie opracowane. Dodatkowo przeróżne aktualności z zakresu polityki, technologii, sportu czy celebrytów, a także ciekawe słownictwo.

Umweltschutz
W dziale zatytułowanym „ochrona środowiska” bardzo poruszający artykuł dotyczący suszy oraz braku wody. W dobie tak wysokiego poziomu technologii jaki osiągnęła nasza cywilizacja, wydaje się to być nie do wyobrażenia, że ludzie umierają z powodu braku dostępu wody pitnej. Można go także odsłuchać pobierając nagranie mp3.

Leute
Tym razem gwiazda sceny muzycznej – Xavier Naidoo, muzyk z prawdziwego zdarzenia. Założyciel znanej w Niemczech grupy Söhne Mannheims składającej się z 14 członków. Teraz zapraszam do wysłuchania jednej z jego piosenek, a potem koniecznie odsłuchajcie ten artykuł w formacie mp3.

Gesellschaft
Jeśli jesteście zainteresowani jak sprawdzają się szkoły dla chłopców i czy uczniowie osiągają dobre wyniki, to na pewno z chęcią przeczytacie artykuł poświęcony temu tematowi. Natomiast drugi temat w tym dziale będzie dotyczył amerykańskiego serwisu społecznościowego Facebook i możliwości jakie zapewnia on osobom trzecim… Co na podstawie Twoich kliknięć może o Tobie powiedzieć druga osoba?

Arbeit
Troszkę ze świata biznesu, czyli publikacja poświęcona różnicy w płacach. Interesujący artykuł z mnóstwem użytecznego słownictwa.

Kultur
Kto jest Bossem? Czyli artykuł poświęcony rozwojowi i historii niemieckiej firmy produkującej odzież i perfumy dla kobiet i mężczyzn z siedzibą w Metzingen, założonej w 1923 przez Hugo Ferdinanda Bossa. (Przyznam szczerze, że byłam w 100% pewna, że Hugo Boss jest firmą pochodzącą z jakiegoś anglojęzycznego kraju!). Dodatkowo możecie z tej strony pobrać konspekt pracy dla nauczyciela, lub samodzielnie sprawdzić swoją wiedzę. I druga publikacja w tym dziale, czyli coś dla smakoszy – tortowy trójkąt wywodzący się z trzech różnych tradycji i pochodzący z trzech krajów: Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Obydwa artykuły można zarówno przeczytać jak i odsłuchać.

Wissen
A tu coś naprawdę niezwykle interesującego. Czy wiecie, co to jest grafen? Jaki drzemie w tej formie węgla potencjał? Jakie ma możliwości? Co nowego wymyślono przy użyciu grafenu? Dowiecie się czytając ten artykuł.

Politik
Jeśli jesteście zainteresowani polityką zagraniczną w najnowszym numerze Deutsch Aktuell będziecie mogli przeczytać o wyborach 2013.

Sprache
Polecam także uzupełnienie ćwiczenia, które polega na wpisaniu w odpowiednie luki 10 zdań prawidłowego powiedzenia. Powiedzenia zostały przetłumaczone, więc nie powinniście mieć z tym większych problemów. A przy okazji poznacie niemieckie odpowiedniki takich powiedzeń jak: komuś spadł kamień z serca, z bólem serca czy pokochać kogoś.

Reise/Quiz
I to już niestety ostatni dział w tym numerze. Poświęcony jest on: w pierwszej części najpopularniejszym trasom łączącym Niemcy z innymi krajami, natomiast w drugiej części znajduje się quiz z wiedzy. Sprawdźcie ile wiecie o Austrii. Artykuł o trasach można także odsłuchać.

Nauka języka musi odbywać się regularnie. Oprócz teorii ważne są także ćwiczenia, dlatego Wydawnictwo Colorful Media przygotowało także projekt strony, która pomoże w nauce języka niemieckiego. W dobie internetu nauka przy użyciu stron internetowych nie jest niczym niezwykłym. Powyżej umieściłam baner serwisu dla uczących się języka niemieckiego. By przenieść się na stronę tego serwisu wystarczy, że klikniecie w powyższy baner – i do dzieła, ćwiczcie!

Tytuł: Deutsch Aktuell
Wydawnictwo: Colorful Media
Liczba stron: 38
Dwumiesięcznik nr: 59 lipiec/sierpień
Cena: 9,50 zł
Do kupienia: w salonach sieci Empik, salonikach prasowych InMedio, Relay, Kolporter i Ruch oraz w księgarniach językowych (np. sieci Omnibus, Polanglo, Bookland)
Możliwość prenumeraty i kupna przez internet: kliknij tutaj

„Deutsch Aktuell Schweiz & Österreich”

Wyjątkowy dodatek – numer pierwszy w tym roku:

DEUTSCH AKTUELL Schweiz & Österreich

Wydanie specjalne poświęcone Austrii i Szwajcarii. Jest to pierwsze wydanie w tym roku i naprawdę warto je kupić, choćby po to, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych dwóch krajach sąsiadujących z Niemcami i posługujących się językiem niemieckim jako językiem urzędowym. To wydanie jest również o tyle ciekawe, że jedna część poświęcona jest całkowicie Austrii, a gdy zamkniemy i odwrócimy magazyn, rozpoczniemy lekturę drugiej części poświęconej całkowicie Szwajcarii. Pewnie jesteście ciekawi jakie tematy znajdziecie w tym wydaniu?

Artykuły do odsłuchu:
1. „Die Schätze der Schweiz” [Szwajcaria] artykuł dotyczący skarbów Szwajcarii – docenią je z pewnością osoby uwielbiające podróże i zapierające dech w piersiach widoki.
2. „Kulinarische Reise durch die Schweiz” [Szwajcaria] jeśli cenicie sobie kuchnię, to na pewno zechcecie zakosztować w kuchni szwajcarskiej. Co dobrego tam znajdziecie? Czekolada, ser czy wino… mmm!
3. „Symbole der Schweiz” [Szwajcaria] i trochę wiedzy ogólnej na temat symboli Szwajcarii.
4. „Wien” [Austria] jedno z najpiękniejszych miast Europy, Wiedeń, stolica Austrii.
5. „Österreich im Wandel der Zeiten” [Austria] czyli trochę historii dla spragnionych wiedzy.
6. „Gerichte mit Geschichte” [Austria] ostatni artykuł do odsłuchu poświęcony jest oczywiście kulinariom. Jakie dania kojarzą Wam się z Austrią?

Oprócz tego w tym numerze znajdziecie także artykuły poświęcone:
Szwajcaria: czy jest to idealne miejsce dla oszustów podatkowych? Dlaczego zimą Szwajcaria staje się rajem? Jak wygląda szwajcarska odmiana niemieckiego? A ponadto kultura i historia Helvetii (z łacińskiego Szwajcaria).
Austria: przegląd klasyków muzycznych pochodzących z Austrii? Jak wygląda austriacka odmiana niemieckiego? Oraz Austria w migawkach, czyli co powinniście wiedzieć o tym kraju.

Tytuł: WYDANIE SPECJALNE Deutsch Aktuell : Schweiz & Österreich
Wydawnictwo: Colorful Media
Liczba stron: 44
Dwumiesięcznik nr: 1 / 2013
Cena: 9,50 zł
Do kupienia: w salonach sieci Empik, salonikach prasowych InMedio, Relay, Kolporter i Ruch oraz w księgarniach językowych (np. sieci Omnibus, Polanglo, Bookland)
Możliwość prenumeraty i kupna przez internet: kliknij tutaj

Otagowane:

20 komentarzy do “#372. Deutsch Aktuell numer 59 + wydanie specjalne – recenzja

 1. Clary 11 sierpnia, 2013 o 18:09 Reply

  Niemieckiego nie cierpię mój szkolny horror także to czasopismo nie dla mnie ;)

 2. Tosia 11 sierpnia, 2013 o 18:36 Reply

  Nein, danke :)

 3. kasjeusz 11 sierpnia, 2013 o 19:22 Reply

  Ile znasz języków obcych? Bo ja tylko dwa (trzy, jeśli policzyć łacinę), ale niemiecki nie jest jednym z nich. ;)

  • miqaisonfire 12 sierpnia, 2013 o 10:28 Reply

   @Clary & Tosia: rozumiem :)
   @Kasjeusz: hiszpański, niemiecki, a potem rosyjski omawiam ogólnie przy pomocy brata i słowników :) Chciałam po prostu zaprezentować czytelnikom mojego bloga różne wydania tych magazynów, bo pojawiały się takie pytania :) A znam angielski i francuski (łacinę też miałam ale… scio me nihil scire)

   • kasjeusz 12 sierpnia, 2013 o 14:39

    O, to tak jak ja. ;) Też angielski i francuski. A łacinę pewnie znasz lepiej, niż myślisz! ;)

 4. Ambrose 11 sierpnia, 2013 o 22:02 Reply

  Widzę, że opanowała Cię mania języków obcych :)
  Uczyłem się kiedyś j. niemieckiego i tak ostatnio sobie myślę, że chyba warto by do tej nauki wrócić. Rozejrzę się pewnie za Deutsch Akutell, bo wydaje się całkiem interesującym czasopismem.

 5. alison2 12 sierpnia, 2013 o 05:15 Reply

  Już się nie mogę doczekać mojego egzemplarza. Xavier jest ulubinym muzykiem mojego męża ;-) No i jestem ciekawa co dowiem się o płacach… :-)

 6. AnnieK 12 sierpnia, 2013 o 07:25 Reply

  Niemiecki to nie moja bajka.

 7. Jakub Janik 12 sierpnia, 2013 o 10:30 Reply

  kupuję koniecznie!

  • miqaisonfire 13 sierpnia, 2013 o 13:39 Reply

   @Ambrose: jak ja bym chciała znać co najmniej 5 języków obcych… naprawdę to jest moje marzenie. A co do powrotu do niemieckiego, to spróbuj :) Nie zaniedbuj swoich umiejętności.
   @Alison2: o proszę :) Czyli jednak Polacy też znają Xaviera. Mam nadzieję, że spodobają Ci się artykuły z tego numeru.
   @AnnieK: rozumiem :)
   @Jakub Janik: polecam!

 8. Basia Pelc - Czytelnia 12 sierpnia, 2013 o 11:03 Reply

  nie lubię niemieckiego, ale jakbym była zmuszona go sobie odświeżać, to z chęcią bym sięgnęła po Twoją propozycję:D Wybrnęłam jakoś?:P

 9. awiola 12 sierpnia, 2013 o 11:28 Reply

  Niemieckiego akurat nigdy się nie uczyłam, więc wolę jednak English Matters.

 10. Ewa Książkówka 12 sierpnia, 2013 o 19:01 Reply

  Oj, niemiecki…Moja maturalna zmora. ;)

 11. Varia 13 sierpnia, 2013 o 09:25 Reply

  niemiecki to język absolutnie ze mną nie współpracujący. uczyłam się go kilka lat, ale jestem na niego wybitne oporna.

  • miqaisonfire 13 sierpnia, 2013 o 13:44 Reply

   @Basia Pelc – Czytelnia: haha :) Bardzo sprytnie :)
   @Awiola: English Matters już znasz, a myślałaś o Business English?
   @Ewa Książkówka: hehe :) Mój brat teraz uczy się z dziadkiem nimieckiego i też strasznie mu ten język ciąży… ale o dziwo! te magazyny sprawiły, że zechciał mi pomóc w ich lekturze. Tym samym zobaczył swoje braki nawet w podstawowym słownictwie…
   @Varia: czasem tak bywa. Angielski jest zdecydowanie łatwiejszym językiem i też przyjemniejszym, czy to w wymowie, czy w nauce.

 12. Ewa 13 sierpnia, 2013 o 11:30 Reply

  Niemiecki kojarzy mi się ze szkołą średnią i nie są to szczególnie sympatyczne wspomnienia. ;P

 13. Paweł 13 sierpnia, 2013 o 12:59 Reply

  Nareszcie się doczekałem recenzji magazynu niemieckiego. Fajnie się zapowiada. Myślę że mój poziom jest trochę niższy, bo nie znałem wszystkich słówek ale to dobrze bo będe się mógł nauczyć nowych.

 14. Olga 13 sierpnia, 2013 o 13:09 Reply

  Ciężko jest mi się uczyć niemieckiego bo nie potrafię sobie zapamiętać tych reguł pisowni wyrazów w środku zdania z dużej litery. Nie mma też akcentu bo nie mam możliwości wyjazdu z kraju do Niemiec. Nie słyszałam wcześniej o tym czasopiśmie ale fajnie, że są tam nagrania. Na pewno sobie kupię je w najbliższym czasie.

 15. Sol 13 sierpnia, 2013 o 13:49 Reply

  Uczyłam się niemieckiego w liceum, ale kompletnie NIC z niego nie pamiętam :(

  W odpowiedzi:

  Ech, właśnie nie chudziutko, tylko normalnie (tzn. zwyczajnie szczupło w typowym rozmiarze 38 i małą ilością fałdek tłuszczu na brzuchu)… :( Wtedy, po roku odchudzania, udało mi się wrócić do mojej normalnej wagi, którą wcześniej utrzymywałam przez lata… Niestety w czasie podróży poślubnej przytyłam z powrotem 2 kg (ach, to jedzenie chorwackie… ;p), a potem zimą przytyłam jeszcze więcej. No i znów czuję się gruba. Może Ci się wydaję chuda, bo na nowych zdjęciach widujesz tłustszą wersję mnie. I tak wybieram tylko takie zdjęcia, na których wyszłam w miarę szczupło… ;P No ale dla przykładu na filmie nie mogłam patrzeć na swoją twarz przy zbliżeniach. Wydawało mi się, że okropnie grubo wyglądam. Już mi się drugi podbródek robi! Ale mam potwornie wolny metabolizm i odchudzanie kompletnie mi nie idzie… :(
  Pozdrawiam,
  Sol

  • miqaisonfire 13 sierpnia, 2013 o 17:54 Reply

   @Ewa: więc nie przekonałam Cię? :( Szkodaa…
   @Paweł: bardzo cieszą mnie Twoje słowa! :)
   @Olga: no niemiecki jest właśnie taki skomplikowany pod tym względem. Mam nadzieję, że Twoja nauka z tym magazynem będzie owocna.
   @Sol: no to może spróbuj zrobić sobie małą powtórkę? :) I naprawdę wyglądasz bardzo dobrze, więc nie powinnaś się martwić. My kobiety, chyba już tak mamy, że musimy narzekać na swoją wagę :P Ja teraz ćwiczę z Chodakowską, może spróbuj?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: