#378. „Tylko jedno życie” – Sara Blædel


„Tylko jedno życie”


Tytuł: „Tylko jedno życie”
Autor: Sara Blædel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 408
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7839-514-0
Ocena: 9/10
Data przeczytania: 21 sierpnia 2013

Zabójstwa z pokroju „hańby i honoru” są w Europie piętnowane. Nie potrafimy zrozumieć jak ktoś może zabić członka swojej rodziny (najczęściej córkę), tylko dlatego, że chce, jak każdy inny, mieć prawo do miłości. Jednak w niektórych krajach w dalszym ciągu jest to temat tabu, co więcej, jest to temat tabu, który nawet w chwili obecnej może mieć miejsce. Różnice kulturowe czasami przysłaniają nam oczy i nie pozwalają zrozumieć zasad rządzących inną grupą społeczną, religijną czy etniczną.

Sara Blædel jest jedną z moich ulubionych skandynawskich pisarek. Okrzyknięta mianem „królowej kryminału” Dunka ma na swoim koncie serię kryminałów z asystent kryminalną Louise Rick. „Tylko jedno życie” to po „Handlarzu śmiercią” i „Mam na imię księżniczka” trzeci kryminał z tej serii. Zapraszam także na polską stronę książek: ściana zabójstw.

Louise Rick z Wydziału Zabójstw zostaje oddelegowana do Lotnej Brygady mieszczącej się na północy kraju, do sprawy utopionej dziewczyny, jak się później okazuje piętnastoletniej muzułmanki pochodzącej z Jordanii. Na ciele dziewczyny nie widać żadnych śladów przemocy. Kiedy policja zaczyna podejrzewać członków rodziny zmarłej nastolatki, którzy mogli mieć motyw do honorowego zabójstwa, zamordowana zostaje przyjaciółka zmarłej Jordanki, Dunka, która marzyła o karierze modelki. Z początku wydaje się, że oba morderstwa nie są ze sobą powiązane. Sprawca pierwszego musiał być opanowany i zorganizowany, natomiast sprawca drugiego działał w złości, niezorganizowaniu, chaotycznie i bez namysłu. Nastroje są bardzo napięte, ludzie zaczynają zachowywać się agresywnie w stosunku do muzułmańskich rodzin. Louise Rick wraz z innymi policjantami musi jak najszybciej rozwiązać tę sprawę. W przeciwnym razie kolejne osoby mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie.

W międzyczasie przyjaciółka Louise, dziennikarka Camilla Lind będzie przechodziła trudne chwile związane z decyzją ukochanego o zakończeniu ich związku. Ona także przybywa na miejsce zdarzenia i próbuje na własną rękę dowiedzieć się jak najwięcej. W końcu trzeba napisać artykuł, a szef bardzo naciska. Kto pierwszy dowie się prawdy? Louise czy Camilla?

Muszę przyznać, że tym razem od początku książki miałam malutką nadzieję na to, że osoba, którą podejrzewam będzie mordercą. W międzyczasie autorka podsuwała mi inne tropy, jednak, gdy okazały się ślepą uliczką moje przypuszczenia się sprawdziły. Nie uważam tego jednak za minus książki, wręcz przeciwnie. Fabuła jest naprawdę bardzo skrupulatnie skonstruowana, całe tło powieści jest tematycznie intrygujące i bardzo kontrowersyjne. Mimo że autorka zwraca również uwagę na to, że jeszcze jakiś czas temu nawet w Danii zabójstwa honorowe miały miejsce, to skupia się w większej mierze na czynach rodzin muzułmańskich, dla których jest to coś normalnego. Coś z czego można być dumnym przed swoją dalszą rodziną. Nie dopuścić do rozprzestrzenienia się hańby, jakby była jakąś zarazą, to nie dopuścić do rozłamu rodziny.

„Tylko jedno życie” to bardzo dobry kryminał, ze świetnie wykreowanym tłem, wyraźnie nakreślonymi bohaterami powieści i intrygującą zagadką morderstwa. Jest to już trzeci kryminał duńskiej pisarki, który miałam okazję przeczytać i z wielką niecierpliwością będę czekała na kolejny. Serdecznie polecam fanom skandynawskich kryminałów oraz Sary Blædel.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję :

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Otagowane:,

27 komentarzy do “#378. „Tylko jedno życie” – Sara Blædel

 1. Maialis 22 sierpnia, 2013 o 08:58 Reply

  Ja jestem po lekturze „Kwiatu pustyni” i wciąż się zastanawiam, jak można skrzywdzić własne dziecko… Dowolnie w jaki sposób…

 2. cyrysia 22 sierpnia, 2013 o 08:59 Reply

  Miałam zamiar przeczytać tę książkę, ale jakoś ostatnio, szczególnie teraz w lato nabrałam ochoty na inne gatunkowo książki, dlatego literatura grozy poszła tymczasowo w odstawkę.

 3. naPIĘKNEJ 22 sierpnia, 2013 o 09:05 Reply

  Lubię kryminały, mimo że tak dawno żadnego nie czytałam. Czuję się nawet dość zacofana, jeśli chodzi o autorów tego gatunku. „Tylko jedno życie” brzmi interesująco. Motyw zabójstwa honorowego intryguje i zdecydowanie przekonuje do sięgnięcia po tę pozycję.

  • miqaisonfire 22 sierpnia, 2013 o 09:31 Reply

   @Maialis: to naprawdę smutne. Jednak wystarczy popatrzeć na Polskę i te sprawy, które po śmierci Magdy z Sosnowca zaczęły wychodzić na jaw. Matki czuły się bezkarne zabijając swoje dzieci i chowając je w tapczanie, czy gdziekolwiek indziej… to jest nie do pomyślenia.
   @Cyrysia: rozumiem :) Mnie akurat teraz znowu naszła kryminałowa fala, może przez pracę :D Dla odstresowania się zawsze fajnie jest przeczytać jakiś kryminał.
   @naPIĘKNEJ: mnie też zainteresował :) Ale nie dlatego wybrałam tę książkę. Lubię kryminały tej pisarki i polecam Ci każdy z nich.

 4. takitutaki 22 sierpnia, 2013 o 09:05 Reply

  ja jakoś utknąłem z tymi skandynawskimi kryminałami i jakoś nie umie powrócić do nich, a Nesbo i Gerritsen czekają czkeają, a i Bleadel też.. tym bardziej, że jak piszesz książki jej świetne..

 5. Ewa Książkówka 22 sierpnia, 2013 o 09:09 Reply

  Dobry kryminał nie jest zły! :D

 6. awiola 22 sierpnia, 2013 o 09:23 Reply

  Takie kryminały właśnie lubię. Będę pamiętać o tej książce.

 7. Skrzat 22 sierpnia, 2013 o 09:27 Reply

  Obecnie wszelkie zachowania muzułmanów to temat wyjątkowo kontrowersyjny i drażliwy. Nie potrafię zrozumieć tego, jak traktują kobiety oraz młode dziewczynki i nigdy tego nie zrozumiem. A książkę chętnie bym przeczytała, wydaje się pozycją wartą poświęconego czasu.

  • miqaisonfire 22 sierpnia, 2013 o 09:41 Reply

   @Takitutaki: do Nesbo i Gerritsen sama muszę powrócić :) A Blædel polecam.
   @Ewa Książkówka: co prawda, to prawda! :D
   @Awiola: polecam Twojej pamięci.
   @Skrzat: to prawda, my po prostu tego nie zrozumiemy, a dla nich to coś zwyczajnego i powszechnie akceptowalnego. Niestety. A książkę poza tym polecam, bo naprawdę ciekawa.

 8. Basia Pelc - Czytelnia 22 sierpnia, 2013 o 11:22 Reply

  Brzmi fajowo:D

 9. Ambrose 22 sierpnia, 2013 o 11:33 Reply

  Uch, emigranci to niezwykle interesujący temat. A jeśli ktoś poszukiwałby książki poruszający ten temat, ale bez kryminalnej otoczki, to serdecznie polecam „Asystenta śmierci” Bronisława Świderskiego. Akcja rozgrywa się również w Skandynawii, w Danii – były literat, zatrudniony w Instytucie Kierkegaarda z przymusu przyjmuje pracę w hospicjum, gdzie towarzyszy ludziom w ich ostatniej podróży. Czas spędzany przy łóżku nieprzytomnego rodaka zostaje poświęcony na gorzką refleksję na temat własnego życia. Przemyślenia szybko zaczynają podążać w kierunku otwartości Duńczyków na inne nacje – okazuje się, że pod maską liberalizmu i demokracji, skrywa się głęboko ksenofobia, lęk oraz niechęć wobec obcych. Świderski bezpardonowo zdziera kolejne zasłony i dekoracje, przekonując, że Zachód nigdy nie potrafił gościć obcych – dawał im schronienie oraz dom tylko pod warunkiem bezwzględnej asymilacji i odcięcia się od własnych korzeni :)
  Dzieło ogromnie dyskusyjne, ale chyba potrzebne, jeśli uwzględni się coraz większą niechęć wobec Islamu – nie jest to wesołe paplanie o globalnej wiosce i konieczności wielokulturowości, ale głęboka zaduma, pełna refleksji nad przyszłością europejskiego społeczeństwa.

 10. Hanna 22 sierpnia, 2013 o 12:35 Reply

  Skoro odgadłaś, kto jest mordercą, to znaczy, że masz bardzo wyczulony, że tak powiem, nos na tym punkcie. Może nadawałabyś się jako detektyw albo ktoś inny pracujący przy kryminalnych zagadkach. :D A książkę, jeśli nie trzeba czytać tomów serii po kolei, może bym i przeczytała (może moja Mama też?). Ostatnio mam chrapkę na kryminały. :)

 11. Agata P 22 sierpnia, 2013 o 13:59 Reply

  Temat ciekawy i kontrowersyjny. Książkę na pewno przeczytam jak nadrobię poprzednie części :)

  • miqaisonfire 24 sierpnia, 2013 o 12:13 Reply

   @Basia Pelc – Czytelnia: polecam serdecznie :)
   @AMbrose: bardzo mnie zainteresowałeś tą książką :) Spróbuję ją zdobyć.
   @Hanna: haha :) Miło mi bardzo, ale rzadko mi się zdarza bym odgadła kto jest mordercą. Wydaje mi się, że nie musisz czytać po kolei, bo każdy tom to historia innego morderstwa. Także polecam serdecznie.
   @Agata P.: możesz zacząć od 3, ale wiadomo najlepiej od początku ;)

 12. bezrobotna.pl 22 sierpnia, 2013 o 14:38 Reply

  Ciekawe, że Dunka porusza temat problemów krajów muzułmańskich. Musi to być z pewnością bardzo oryginalny punt widzenia :)

 13. monalisap 22 sierpnia, 2013 o 15:34 Reply

  Nie spotkałam się jeszcze z twórczością pisarki, ale widzę, że koniecznie muszę nadrobić- a tenże kryminał zapowiada się interesująco :)

 14. Azumi 22 sierpnia, 2013 o 16:38 Reply

  Historia interesująca, ale i straszna. Nie znam jeszcze tej pisarki, ale skoro polecasz…;)

 15. tommyknocker 22 sierpnia, 2013 o 16:53 Reply

  A ja wciąż nie znam książek tej autorki..

  • miqaisonfire 24 sierpnia, 2013 o 12:21 Reply

   @Bezrobotna.pl: faktycznie jest to ciekawe :) Być może akurat miała osobiście styczność z takim problemem, lub była zainteresowana tą sytuacją i chciała wyrazić swój sprzeciw w taki sposób.
   @Monalisap: w rzeczy samej, taki jest :)
   @Azumi: polecam, polecam :)
   @TommyKnocker: to zachęcam do poznania!

 16. Beatriz 22 sierpnia, 2013 o 19:03 Reply

  Nie jestem pewna, czy ten kryminał, by mnie zainteresował… Na razie sobie odpuszczę.

 17. little decoy 22 sierpnia, 2013 o 19:56 Reply

  Zapowiada się nieźle ;)
  Pozdrawiam!

 18. S. 22 sierpnia, 2013 o 22:29 Reply

  Nie rozumiem. Naprawdę nie rozumiem jak w krajach muzułmańskich można tak postępować. Ostatnio czytałam o tym, jak ojciec zabił Noor Faleh Amaleki, bo zbytnio upodobniła się do amerykańskiej młodzieży. Tu nawet nie chodzi o krąg kulturowy, czy też wychowanie, ale czy Ci ludzie nie posiadają zwykłej moralności? „Zabójstwa honorowe” brzmią tak bardzo naturalnie w ich ustach. Dla mnie morderstwo naturalną sytuacją nie jest i myślę, że nie wynika to z faktu, że wychowałam się w Europie.

 19. Ewa 23 sierpnia, 2013 o 13:59 Reply

  Przyjrzę się uważniej tej autorce, bo już dawno nie czytałam dobrego kryminału. Widzę, że w wypadku twórczości tej pani, raczej się nie zawiodę. ;)

  • miqaisonfire 24 sierpnia, 2013 o 16:08 Reply

   @Beatriz: rozumiem :)
   @Little Decoy: mnie bardzo przypadł do gustu :)
   @S.: niestety, tak już się na świecie dzieje i wydaje mi się, że nic nie jest w stanie tego zmienić. Oni od chyba stuleci się tak zachowują, dla nich to normalne.
   @Ewa: nie zawiedziesz, to Ci obiecuję. Warto przeczytać jej książki.

 20. Simon 23 sierpnia, 2013 o 16:14 Reply

  Ciągle mam spore braki jeśli chodzi o skandynawskich pisarzy, i jakoś nie zapowiada się na zmiany, ale kiedyś będę musiał wreszcie się przerzucić, bo zewsząd słyszę zachwyty w kontekście kryminałów autorów z tamtych krajów.

 21. Dosiak 24 sierpnia, 2013 o 06:06 Reply

  Chętnie przeczytam, słyszałam o tej pisarce już dużo dobrego, więc liczę na emocjonującą historię. Nie lubię odgadywać, kto jest mordercą, więc mam nadzieję, że mnie autorka zaskoczy :)

 22. iszkicownik 24 sierpnia, 2013 o 13:04 Reply

  Taak pamiętam ją z poprzednich książek. Naprawdę doba pisarka :) „Tylko jedno życie” z chęcią przeczytam :D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: