#517. Najważniejsze FISZKI tego lata!


Pozostając dalej w temacie nauki języków obcych pragnę dzisiaj Wam zaprezentować zestaw 4 fiszek, które zrobiły na mnie ogromnie pozytywne wrażenie. Są idealną pomocą, zwłaszcza na okres wakacji, gdzie głupio byłoby brać ze sobą wielkie podręczniki, a jednak warto nie mieć dwóch lub nawet 4 miesięcy przerwy od języka obcego. Dzięki tym fiszkom pozostaniecie w stałym kontacie z językiem angielskim, bo to tego języka dotyczą omawiane poniżej fiszki, a co więcej nauczycie się wielu naprawdę przydatnych zwrotów, słówek, poznacie różnice między dwoma głównymi odmianami angielskiego oraz najczęściej popełniane błędy.
FISZKI, które dziś omówię są to FISZKI z Wydawnictwa Cztery Głowy, które specjalizuje się w pomocach naukowych z języków obcych. Poniżej moje zdjęcie, które przedstawia 4 pudełka z FISZKAMI z serii „100 naj…”Konstrukcje egzaminacyjne, Najczęstsze błędy, Zdradliwe wyrazy i Amerykański kontra brytyjski.

Kilka słów o metodzie
FISZKI są niezwykle prostą metodą nauki języka obcego. Świetnie sprawdzają się w przypadku nauki zarówno słówek, zwrotów jak i całych zdań. W przypadku serii „100 naj…” metoda opiera się na systemie quizu, to znaczy, że w pudełku otrzymujecie oprócz fiszek dwa kartoniki, przekładki – w kolorze czerwonym [NUKA] i zielonym [UMIEM].

Wyjmujecie kolejno białe kartoniki, na jednej ze ston jest po polsku napisane słowo, wyrażenie, które trzeba przetłumaczyć oraz przykładowe zdanie, dzięki któremu nauczycie się słowa w przykładowym użyciu, na drugiej stronie tłumaczenie na dany język. Jeśli poprawnie wykonacie tłumaczenie, możecie umieścić kartonik za przegródką umiem, natomiast jeśli się pomylicie – za przegródką nauka. Fazę tę powtarzamy do momentu wyeliminowania błędów, czyli do momentu kiedy wszystkie kartoniki znajdą się za zieloną przegródką. Dodatkowo możecie pobrac mp3 gratis, kod znajduje się w pudełku oraz aplikacje na smartfony!

Z doświadczenia wiem, że metoda ta jest świetna i skutkuje zarówno podczas samodzielnej nauki, jak i nauki z drugą osobą, czy podczas korepetycji lub zajęć z języka obcego. Co więcej fiszki z tej serii są umieszczone w niewielkim pudełku dzięki czemu z łatwością zmieszczą się nawet do kieszeni, dlatego możecie je wszędzie ze sobą zabrać. A jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie działa metoda FISZEK, to zapraszam TU.

Czy wiecie jak jest płaszczyć się przed kimś (to bow and scrape to sb)? Czy wiecie jak powiedzieć stanowić nieodłączną część czegoś (to be part and parcel of sth)? Czasem podczas egzaminu warto użyć jakichś bardziej wyszukanych zwrotów, czasami ich znajomość potrzebna jest do wykonania jakiegoś zadania. Te i 98 innych, niezwykle przydatnych wyrażeń znajdziecie właśnie w Konstrukcjach egzaminacyjnych. Przyznam szczerze, że naprawdę sporo z nich była dla mnie nowa, przez co nauka była bardzo owocna. Wiele z wybranych konstrukcji w tym zbiorze to były utarte zwroty czy związki frazeologiczne, których w angielskim jest bardzo dużo i których znajomość jest niezwykle przydatna na co dzień.
Cena: 9,99 zł – obecnie w promocji za 7,99 zł

Kto nie zna tego uczucia, gdy podczas zwrotu testów czy prac pisemnych łapiemy się za głowę patrząc na błędy i myślimy – przecież wiem, że mówi się four-hour flight a nie four-hours! Albo że w tym roku to jest po prostu this year, a nie in this year! No cóż, lepiej unikac takich podstawowych błędów. Właśnie dlatego stworzono zestaw 100 najczęściej popełnianych błedów, które pomogą Wam wystrzegać się ich i nauczą Was poprawnych konstrukcji, słów i zwrotów. Oczywiście ta setka to tylko kropla w morzu, ale od czegoś trzeba przecież zacząć. Zestaw ten warto nabyć zarówno na początku nauki języka, jak i później.
Cena: 9,99 zł – obecnie w promocji za 7,99 zł

Moje ukochane FALSE FRIENDS, o których nawet robiłam prezentację do egzaminu licencjackiego. Myślę, że z tym Polacy mogą mieć duży problem, więc taki zestaw 100 fiszek to dopiero początek. Trzeba niezwykle uważać, bo można przez przypadek popełnić poważne faux pas. Przykładowo angielskie słowo eventually kojarzy się z polskim ewentualnie, jednak nic mylnego – eventually znaczy ostatecznie, a ewentualnie będzie po angielsku if necessary. I moje ulubione, bardzo cieszę się, że znalazło się w tym zbiorze – słówko sympathetic, no jak nic musi znaczyć sympatyczny, nie? Absolutnie! Sympathetic znaczy pełen współczucia, sympatyczny można tłumaczyć jako likeable. Jak sami widzicie, naprawdę łatwo się pomylić. A jak się zna więcej języków, to tym więcej problemów się pojawia.
Cena: 9,99 zł – obecnie w promocji za 7,99 zł

Niezwykle przydatne! Oglądanie amerykańskich seriali, słuchanie amerykańskich piosenek i uczenie się z brytyjskich podręczników, bo tak każe Minister Edukacji – jeden wielki misz masz. Dlatego bardzo łatwo o błąd, zważywszy na to, że Amerykanie mówią tak, a Anglicy tak i nie chodzi tu o sam akcent, a o poszczególne słowa, a nawet często o struktury gramatyczne. Prosty przykład – zamawiacie kawę z mlekiem… jasna sprawa white coffee, ale tylko w Wielkiej Brytanii! W Ameryce to coffee with cream. Kolejny przykład, może łatwiejszy – toaleta. W Ameryce mówi się restroom, w WB toilet. Te oraz wiele innych rożnic znajdziecie w 100 fiszkach: amerykański kontra brytyjski! Serdecznie polecam.
Cena: 9,99 zł – obecnie w promocji za 7,99 zł

Za możliwość przetestowania fiszek serdecznie dziękuję :

Wydawnictwo Cztery Głowy

Otagowane:,

15 komentarzy do “#517. Najważniejsze FISZKI tego lata!

 1. Julia van Derhooven 24 lipca, 2014 o 17:31 Reply

  Wyglądają świetnie, zwłaszcza zdradliwe wyrazy i amerykański kontra brytyjski :)

 2. AnnRK 24 lipca, 2014 o 17:37 Reply

  Fajne te fiszki. Dobrze mi się z nich uczy. ;)

 3. Agata 24 lipca, 2014 o 17:43 Reply

  Nigdy nie uczyłam się z takich gotowych fiszek, ale zastanawiam się poważnie nad zakupem dużego zestawu :)

  • miqaisonfire 24 lipca, 2014 o 21:35 Reply

   @Julia van Derhooven: są rewelacyjne :) Mówię z własnego doświadczenia.
   @AnnRK: to prawda!
   @Agata: wiadomo, duży zestaw jest lepszy, ale takie są świetne zwłaszcza do podróży :) Ja odkąd poznałam metodę fiszek to sama takie zaczęłam sobie robić.

 4. Ambrose 24 lipca, 2014 o 18:25 Reply

  Ha, patrząc na ilość dostępnych pomocy językowych, jakie oferowane są współczesnemu człowiekowi, aż dziw, że ludzie w przeszłości byli w stanie się bez tego obejść :)

 5. Recenzencki 24 lipca, 2014 o 18:49 Reply

  Też chcę…

 6. Olek Lesica 24 lipca, 2014 o 21:34 Reply

  Przydałyby się, żeby nie wyjść przez wakacje z wprawy :)

 7. cyrysia 25 lipca, 2014 o 04:28 Reply

  Sama raczej nie skorzystam, ale dam w prezencie mojej nastoletniej bratanicy. Ona zapewne ozłoci takie pomoce naukowe :)

  • miqaisonfire 25 lipca, 2014 o 16:28 Reply

   @Ambrose: e tam, że w ogóle bez internetu żyli!
   @Recenzencki: są tego warte :)
   @Olek Lesica: to prawda :) Sama z nich korzystałam i mam zamiar jeszcze korzystać przez wakacje.
   @Cyrysia: dzieciaki uwielbiają wszystko, co nie wygląda jak podręcznik, więc pewnie tak :)

 8. Ewa 25 lipca, 2014 o 05:56 Reply

  Fiszki są świetne! Aż chce się uczyć angielskiego. ;)

 9. Dominik 25 lipca, 2014 o 07:05 Reply

  Ja już od dawna noszę się z zamiarem kupienie fiszek i chyba w końcu się skuszę :)

 10. Paweł Kosmala 25 lipca, 2014 o 08:03 Reply

  Wyglądają bardzo fajnie. Jeszcze nie uczyłem się z fiszek więc może spróbuję w koncu :)

 11. Alicja Szerment 25 lipca, 2014 o 09:23 Reply

  Uwielbiam fiszki! Są świetne :)

  • miqaisonfire 25 lipca, 2014 o 16:32 Reply

   @Ewa: to prawda :) Bardzo zachęcają do nauki.
   @Dominik: skuś się, skuś!
   @Paweł Kosmala: najwyższa poraz poznać tę metodę :)
   @Alicja Szzerment: zgadzam się!

 12. Olga 25 lipca, 2014 o 11:31 Reply

  Zastanawiam się właśnie co kupić młodszemu kuzynowi (gimnazjum) na urodziny. Myślę, że skorzystam z promocji i kupię mu jakieś fiszki, bo na pewno się przydadzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: