#268. „Zagadka dna morskiego” – Jørn Lier Horst


„Zagadka dna morskiego”


Tytuł: „Zagadka dna morskiego”
Seria: CLUE 3/4
Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak Słowa
Liczba stron: 160
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-64846-23-6
Ocena: 8/10

„Zagadka dna morskiego” to już trzecia książka z serii CLUE norweskiego pisarza, znanemu dorosłej części czytelników z mrocznych i niezwykle wciągających kryminałów. Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest seria CLUE kilka słów wprowadzenia. Są to krótkie opowieści pełne przygód z wątkiem kryminalnym dla nastolatków. „Clue” z angielskiego znaczy wskazówka, trop. Książki z tej serii wyróżniają się tym, że główni bohaterowie bawiący się w małych detektywów, by rozwiązać zagadę kryminalną muszą zacząć myśleć jak wielcy filozofowie! Tym razem czeka na nich Arystoteles i jego zasada „złotego środka”. Do tej pory czytałam tylko jedną książkę tego pisarza „Poza sezonem” (recenzja tutaj) i nie miałam wcześnie okazji poznać książek z serii CLUE dlatego z wielkim zainteresowaniem skorzystałam z okazji czytania i recenzowania dwóch kolejnych części z tej serii (niedługo ukaże się recenzja 4 części zatytułowanej „Zagadka hien cmentarnych”).

Na wewnętrznej stronie okładki rozrysowano mapki, które pomagają czytelnikowi lepiej wyobrazić sobie Plan Zatoki Okrętów i Pensjonatu Perła. Opisano także głównych bohaterów: Cecilię Gaathe, Leo Basta, Une Flaker i jej psa – Egona.
Tym razem trójka przyjaciół w towarzystwie psa będzie obserwowała kręcenie filmu, ba nawet sami wystąpią jako statyści. Przy okazji będą próbowali znaleźć zaginioną kartę pamięci, rozwiązać zagadkę stopy w bucie czy dowiedzieć się czegoś więcej na temat śmierci mamy Cecilii – a wszystko przy wykorzystaniu zasady złotego środka.

„Często najlepsze rozwiązanie znajduje się pośrodku. […] Warto kierować się tą zasadą. […] Nie mieć ani za dużo, ani za mało. Nie być skąpym, ale też nie szastać pieniędzmi. Nie być tchórzem, ale nie być też człowiekiem zuchwałym. Najlepiej podchodzić do wszystkiego z umiarem i wybierać to, co leży pośrodku.”

Nie jestem w stanie ocenić tekstu oryginału, ale tłumaczenie z pewnością jest skierowane dla starszych nastolatków, chociaż język jest przystępny. Fabuła jest bardzo wciągająca, autor dawkuje intrygę, tak, że naprawdę cieżko jest oderwać się od tej książki. Bohaterowie, choć na tak niewielkiej ilości stron, są bardzo dobrze zarysowani, a poprzez cechy charakterystyczne bardzo łatwo ich zapamiętać. Naprawdę jestem pod wrażeniem, jest to przyjemne czytadło i (co lubię) z wątkiem kryminalnym, bo mamy zaginionego, walczące gangi, gliniarza pod przykrywką, oraz tajemniczą śmierć…

Myślę, że właśnie dzięki elementowi filozoficznej maksymy, którą trzeba wprowadzić w życie, żeby osiągnąć sukces i rozwiązać zagadkę książki z tej serii przypadną do gustu zarówno młodszym czytelnikom jak i starszym :) Zdecydowanie polecam, naprawdę wartościowe książki przekazujące wiedzę w przystępny i intreresujący sposób.

Jørn Lier Horst – norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników, a w 2013 ukazały się trzy pierwsze książki dla dzieci z serii „Biuro Detektywistyczne Nr 2”. Horst zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” (Świadek koronny). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję :

Wydawnictwo Smak Słowa

książka przeczytana w ramach Kryminalnego Wyzwania

12 komentarzy do “#268. „Zagadka dna morskiego” – Jørn Lier Horst

 1. Kamil 13 lutego, 2016 o 21:50 Reply

  Brzmi ciekawie.

 2. Angela16 13 lutego, 2016 o 21:53 Reply

  Mam jedną książkę Horsta ake nie dla młodziezy :)

  • miqaisonfire 22 lutego, 2016 o 12:22 Reply

   W takim razie może spróbuj zapoznać się z tą serią :) ?

 3. Carolinee 13 lutego, 2016 o 22:04 Reply

  Mam na oku tę serię.
  Pozdrawiam :-)
  Carolinee

 4. Julia van Derhooven 13 lutego, 2016 o 22:07 Reply

  Na pewno przeczytam!

 5. Katemson 14 lutego, 2016 o 01:02 Reply

  Jestem za :) thumbs up

 6. Basia 14 lutego, 2016 o 09:55 Reply

  Z pewnością nastolatkom przypadnie do gustu :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: